شهادت حضرت علی (ع) - امام علی چگونه به شهادت رسید؟

به گزارش وبلاگ خوراکی، داستان چگونگی شهادت امام علی (ع)، ضربت خوردن مظلومانه و تاریخ شهادت آن حضرت می تواند ما را با زندگی عارفانه و وارسته ایشان بیشتر آشنا گرداند

شهادت حضرت علی (ع) - امام علی چگونه به شهادت رسید؟

حضرت علی (ع) امام اول شیعیان جهان از ابتدای تولد زندگی پر فراز و نشیبی را داشتند. از تولد درون کعبه، ازدواج با حضرت زهرا گرفته تا خلافت، جنگ ها و چگونگی شهادت ایشان همگی درس هایی برای هدایت تمامی شیعیان جهانست. نهج البلاغه یادگار ماندگار آن حضرت برای اصول کشورداری و رفع مسائل مردم تا ابد جاودانه خواهد ماند. اما دانستن این که آن حضرت چگونه، کجا و در چه تاریخی به شهادت رسیدند خالی از لطف نبوده و ما را با شهادت سرافراز گونه ایشان آشنا خواهد کرد.

توطئه به شهادت رساندن حضرت علی (ع)

بنا به نقل ابن سعد، سه نفر از خوارج با نام هاى عبدالرحمان بن ملجم، برک بن عبدالله تمیمى و عمرو بن بکیر تمیمى در مکه با یکدیگر قرار گذاشتند تا امام على علیه السلام، معاویه و عمرو بن عاص را بکشند. عبدالرحمان به کوفه آمده و با دوستان خارجى خود دید و بازدید مى کرد. یک بار به دیدار گروهى از طایفه تیم الرباب رفت. در آنجا زنى را با نام قطام بنت شجنة بن عدى دید که پدر و برادرش در نهروان کشته شده بود.

ابن ملجم او را خواستگارى کرد. زن مهر خویش را سه هزار (دینار!) و قتل امام على علیه السلام قرار داد.

آگاهی امام از به شهادت رساندن ایشان

در شب نوزدهم، مولا آرام و قرار نداشت؛ هر لحظه بیرون می رفت، به آسمان نگاه می کرد و می گفت: به من دروغ گفته نشده و من نیز دروغ نمی گویم. این شب همان شب وصال است. این همان شبی است که حبیبم رسول خدا صلی الله علیه و آله به من وعده داده است؛ چنان که ابن حجر می گوید: فَلَمَّا کَانَتِ اللَّیْلَةُ الَّتِی قُتِلَ فِی صَبِیحَتِهَا عَلِیُّ بْنُ اَبِی طَالِبٍ اَکْثَرَ الْخُرُوجَ وَ النَّظَرَ اِلَی السَّمَاءِ فَقَالَ مَا کُذِّبْتُ وَ اَنَّهَا هِیَ الَّیْلَةُ الَّتِی وُعِدْتُ. و گاهی یس می خواند و آن گاه عرضه می داشت: اَللَّهُمَّ بَارِکْ فِی الْمَوْتِ اِنَّا لِلَّهِ وَ اِنَّا اِلَیْهِ رَاجِعُونَ لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ اِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِِیمِ؛ خدایا! مرگ را مبارک گردان! ما از خدائی ام و به سوی او می رویم. هیچ یاری و قدرتی نیست، مگر از خدای بلند مرتبه با عظمت.

لحظه به لحظه بر اشتیاق مولا افزوده می شد و عرضه می داشت: اَللَّهُمَّ قَدْ وَعَدَنِی نَبِیُّکَ اَنْ تَتَوَفَّانِی اِلَیْکَ اِذَا سَئَلْتُکَ اللَّهُمَّ وَ قَدْ رَغِبْتُ اِلَیْکَ فِی ذَلِکَ؛ خدایا! پیامبرت به من وعده داد که به سوی خودت مرا دریافت می کنی، هنگامی که درخواست کنم. خدایا! و من مشتاق آمدن به سوی تو هستم.

چگونگی شهادت حضرت علی (ع)

آن شب حضرت علی (ع) در خانه دخترش مهمان بودند و از واقعه صبح باخبر بودند، وقتی موضوع را با دخترش در میان نهاد، ام کلثوم گفت: فردا جعده را به جای خودتان به مسجد بفرستید. حضرت علی (ع) فرمود: از قضای الهی نمی توان گریخت آن گاه کمربند خود را محکم بست و راهی مسجد شد.

ابن ملجم، در حالی که حضرت علی (ع) در سجده بودند، با ضربتی بر فرق مبارک خون از سر حضرتش در محراب جاری شد و محاسن شریفش را به خون رنگین کرد. در این حال آن حضرت فرمود:

فزت و رب الکعبه

به خدای کعبه سوگند که رستگار شدم

سپس آیه 55 سوره طه را تلاوت فرمود: شما را از خاک آفریدیم و در آن بازتان می گردانیم و بار دیگر از آن بیرونتان می آوریم

آیا ضربت خوردن علی (ع) در محراب مسجد بود؟

روایات متعددى حکایت از آن دارد که امام در مدخل ورودى مسجد (در درون مسجد) مورد حمله ابن ملجم واقع شده است. در نقل هاى دیگرى آمده است که امام در حال بیدارکردن مردم براى نماز بود که مورد حمله قرار گرفت.

  • منابع موجود تاریخى بیشتر اشاره به نقل نخست کرده اند. در برابر روایات دیگرى وجود دارد که زمان حمله ابن ملجم را وقتى مى داند که امام مشغول نماز بوده است. در نقلى از میثم تمار آمده است که امام نماز صبح را آغاز کرده و در حالى که یازده آیه از سوره انبیاء خوانده بود. ابن ملجم با شمشیر ضربتى بر سر امام زد.
  • در نقل دیگرى از یکى از نوادگان جعدة بن هبیره - که این جعده فرزند ام هانى بوده و گاهى به جاى آن حضرت نماز مى خوانده و در برخى نقل ها آمده که پس از ضربت خوردن امام، او جلو آمده و نماز را ادامه داد - گفته شده است که وقتى ابن ملجم ضربه را زد که امام در نماز بود.
  • شیخ طوسی نیز روایتى نقل کرده است که همین مطلب را تأیید مى کند. متقى هندى نیز روایت نقل کرده که ضمن آن آمده است که ابن ملجم زمانى ضربت خود را فرود آورد که امام سرش را از سجده برداشت.
  • نقل دیگرى از ابن حنبل که همان را ابن عساکر، نیز روایت کرده از همین مطلب را تأیید مى کند.
  • ابن عبدالبر مى گوید: در این که آیا ابن ملجم در نماز ضربت را زده یا قبل از آن و نیز این که امام در آن هنگام کسى را جانشین خود کرده یا خود تمام کرده، اختلاف است. بیشتر برآنند که آن حضرت جعدة بن هبیره را بجاى خود گذاشت تا نماز را تمام کند.
  • دانشمند معروف اهل تسنن سبط بن جوزی می نویسد: هنگامی که حضرت علی (ع) در محراب عبادت قرار گرفت چند نفر به او حمله ور شدند و ابن ملجم ضربتی بر آن حضرت فرود آورد و بلافاصله با همراهانش گریختند.

شهادت حضرت علی (ع) در 21 ماه رمضان سال 40 هجری قمری

حضرت على علیه السلام پس از ضربت خوردن در سحرگاه شب 19 رمضان تا اواخر شب 21 در خانه بسترى بود و در این مدت علاوه بر خانواده آن حضرت بعضى از اصحابش نیز جهت عیادت به حضور وى مشرف می شدند و در آخرین ساعات زندگى او از کلمات گهر بارش بهره مند می گشتند از جمله پندهاى حکیمانه او این بود که فرمود: انا بالامس صاحبکم و الیوم عبرة لکم و غدا مفارقکم؛ (من دیروز مصاحب شما بودم و امروز وضع و حال من مورد عبرت شما است و فردا از شما مفارقت می کنم).

هنگام شهادت سن شریف حضرت على علیه السلام 63 سال و مدت امامتش نزدیک سى سال و دوران خلافت ظاهریش نیز در حدود پنج سال بود. امام حسن علیه السلام به اتفاق امام حسین علیه السلام و چند تن دیگر به تجهیز او پرداخته و پس از انجام تشریفات مذهبى جسد آن حضرت را در پشت کوفه در غرى که امروز به نجف معروف است دفن کردند و همچنان که خود حضرت امیر علیه السلام سفارش کرده بود براى این که دشمنان وى از بنى امیه و خوارج جسد آن جناب را از قبر خارج نسازند و بدان اهانت و جسارت ننمایند محل قبر را با زمین یکسان نمودند که معلوم نباشد و قبر على علیه السلام تا زمان حضرت صادق علیه السلام از انظار پوشیده و مخفى بود و موقعی که منصور دوانقى دومین خلیفه عباسى آن حضرت را از مدینه به عراق خواست هنگام رسیدن به کوفه به زیارت مرقد مطهر حضرت امیر علیه السلام رفته و محل آن را تعیین نمود.

گردآوری: مجله اینترنتی وبلاگ خوراکی

منبع: setare.com

به "شهادت حضرت علی (ع) - امام علی چگونه به شهادت رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهادت حضرت علی (ع) - امام علی چگونه به شهادت رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید