سفری کوتاه به زیبایی های طولانی ترین غار نمکی جهان

به گزارش وبلاگ خوراکی، ابرکاوان اگرچه نامی ناآشنا بوده، اما باید خدمت شما عرض کنیم که جزیره قشم را در زمان ساسانیان با این نام می شناختند. جزیره قشم، جزیره ای زیبا و پرجاذبه در استان هرمزگان است که در بین جزایر خلیج فارس عنوان بزرگترین جزیره را نیز به خود اختصاص می دهد. اگرچه خیلی از مردم برای سفر به جنوب، جزیره کیش را به عنوان مقصد عالی گردشگری می شناسند، اما باید خدمت شما همراهان عرض کنیم که جزیره زیبای قشم نیز جاذبه های دیدنی بی شمار و بی مانندی دارد که دیدن آن ها شما را متحیر و شگفت زده خواهد کرد. یکی از این جاذبه های دیدنی جزیره قشم که قصد داریم امروز با شما عزیزان سفری به آن داشته باشیم، گنبد نمکی قشم و همچنین غار نمکدان قشم بوده که به عنوان طولانی ترین غار نمکی جهان شناخته می شود. پس تقاضا داریم که در این سفر خاطره انگیز که هرچه بیشتر ما را با طبیعت قشم و کوه نمکدان قشم آشنا می کند، همراه باشید.

سفری کوتاه به زیبایی های طولانی ترین غار نمکی جهان

کوه نمکدان در جزیره قشم

کوه نمکدان قشم از جمله جاذبه های دیدنی جزیره قشم است که ارتفاعی در حدود 237 متر دارد و اگر از شهر قشم حدود 90 کیلومتر به سمت جنوب غربی برویم، با این کوه بزرگ و دیدنی برخورد خواهیم کرد. کوه نمکدان قشم به عنوان یک اثر تاریخی طبیعی دارای چشمه های آب شور، بقایایی از معادن نمک باستانی است. این کوه که جز عجایب هفتگانه خلیج فارس به شمار می رود را می توان بزرگترین جاذبه طبیعی و گردشگری این جزیره نامید. کوه نمکدان قشم ظاهری مخروطی شکل و دارای ساختاری نمکی داشته که مواد تشکیل دهنده آن رسوبات و سنگ های آتشفشانی هستند. گنبد نمکی قشم در نواحی خشک به وجود می آید، چون بارش باران در این مناطق کمتر است و دوام و ماندگاری بیشتری دارد. کوه نمکدان قشم در تقسیم بندی که بوساک در سال 1998 به همراه همکارانش بر روی غارهای نمکی انجام داد، در ردیف گنبدهای نمکی غیر فعال قرار می گیرد و دلیل اینکه در سطح بالای گنبد نمکی قشم ما شاهد نمک کمتری هستیم این است که نمکی که در سطح بالایی انباشته می شود به مرور زمان در آب حل شده است. البته از ویژگی های برجسته گنبد نمکی قشم این است که دارای میزان سنگ گچ نسبتا زیادی است.

غار نمکدان جزیره قشم

کوه نمکدان قشم در میان خود دارای غارهایی است که یکی از بزرگترین آن ها با نام غار نمکدان قشم شناخته می شود که به عنوان طولانی ترین غار نمکی جهان نیز از آن یاد می کنند. غار نمکدان قشم که در کوه نمکدان وجود دارد، دارای طولی به اندازه 6400 متر بوده و رکورد طولانی ترین غار نمکی جهان را به خود اختصاص داده است. در میان غار نمکدان قشم، شاهد تالارهای متعدد با ابعاد مختلف هستیم. غار نمکدان قشم به طور میانگین دارای عرضی به اندازه 5 متر است و اولین تالار این غار با درب ورودی در فاصله 670 متری قرار گرفته است. محققان و دانشمندانی که بر روی ویژگی های این غار و نمک هایی که در آن وجود دارند، تحقیق و بررسی کرده اند به این نتیجه رسیده اند که عمر نمک هایی که در غار نمکدان قشم وجود دارند، به بیش از 570 سال می رسد، یعنی این نمک هایی که در غار نمکدان شاهد آن ها هستیم، به دوران پیش از کامبرین تعلق دارند.

نحوه شکل گیری نمک های غار نمکی

شاید برای شما جالب باشد که بدانید نمک هایی که درون غار نمکدان قشم وجود دارند از کجا آمده اند و داستان شکل گیری آن ها به چه صورت است. باید خدمت شما عرض کنیم که نمک هایی که ما امروزه در این غار نمکی می بینیم، برای اولین بار در زیرزمین و به صورت تک لایه بوده اند که به مرور و در طی سالیان متمادی به سطح های بالاتری آمده اند. به دلیل کمتر بودن وزن حجمی نمک از سنگ و خاصیت شناوری که نمک دارد، این نمک ها با کنار زدن سنگ های پیرامونی خود توانسته اند از عمق هایی چند کیلومتری به سطح زمین بیایند و در این بین نیز به همراه خود برخی از سنگ های قدیمی که می بینم را به سطح زمین بیاورند، بنابراین با بررسی این سنگ ها می توان به نتایج جالب توجه ای در زمین ساختار زمین شناسی این ناحیه دست یافت.

نحوه دسترسی به غار نمکدان جزیره قشم

اگر مطالبی که تا به اینجا بیان کردیم، سبب شده که شما نظرتان را به سوی گنبد نمکی قشم و همچنین طولانی ترین غار نمکی جهان که در آن واقع شده است، جلب کنید، برای اینکه بتوانید به دیدنش بروید، کافی است که از جزیره قشم حدود 60 کیلومتری را به سمت غرب آن رانندگی کرده تا به یک جاده شوسه برسید. از این جاده شوسه نیز حدود 23 کیلومتر دیگر را پشت سر بگذارید تا به دهانه غار نمکدان در جزیره قشم خواهید رسید.

ویژگی ها و زیبایی های دیدنی غار نمکدان

زیبایی های شگفت انگیز زیادی در غار نمکدان قشم انتظارتان را می کشند. جالب است بدانید که در غار نمکدان قشم می توان تا عمق 100 متری رفت و جالب تر اینکه برای رفتن به این عمق نیاز نیست که تجهیزات خاصی به همراه داشته باشید. جهت دهانه این غار به سمت جنوب قرار گرفته و همین امر سبب شده که بدون هیچ گونه چراغ قوه ای تا عمق 20 متری غار را بتوانید ببینید. دیدن حوضچه ای طبیعی که در دامنه این کوه تشکیل شده و آب آن از چشمه ای که با ترکیب شدن با نمک های اطراف به صورت دائمی در این غار نمکی جریان دارد، به وجود آمده، می تواند بسیار جالب توجه باشد. آبی که در داخل غار وجود دارد به دلیل اینکه با نمک های اطراف ترکیب می شود، حالتی آینه ای را به وجود می آورد که سبب می شود تا تصاویر منعکس شده در آب منظره ای زیبا و جالب در محیط داخلی غار به وجود آورد. آب این حوضچه نیز دائمی بوده و چون در آب ترکیب نمک یافت می شود، رنگی سفید به خود گرفته است. کف این حوضچه نیز از خاک نسوز یا خاک اخرا تشکیل شده و بنابراین اگر کمی دقیق تر به بستر این حوضچه نگاه کنیم، کف آن را سرخ رنگ می بیینم. همچنین در رسوبات آن ترکیبات اکسید آهن و هماتیت نیز دیده می شود. همچنین از دیگر ویژگی های دیدنی غار، قندیل های بلورین سقف غار نمکدان قشم بوده که به اشکال مختلف و به زیبایی هرچه تمام تر فضای داخلی سقف غار را تزئین کرده و جلوه ای زیبا و بی نظیر به داخل غار داده اند.

خواص درمانی غار نمکدان جزیره قشم

طولانی ترین غار نمکی جهان علاوه بر زیبایی های طبیعی که دارد، نمک موجود در آن نیز خاصیت طبی و درمانی داشته و می تواند به عنوان نمک خوراکی هم مورد استفاده قرار گیرد، زیرا در این نمک مقدار زیادی منیزیم وجود دارد. مخصوصا این نمک برای استفاده ورزشکاران حرفه ای کاربرد زیادی می تواند داشته باشد. همچنین کسانی که از مسائل تنفسی مثل آسم و بیماری های تنفسی رنج می برند با قرار دریافت در فضای این غار می توانند بهبود نسبی حاصل کنند. این غار نمکی قابلیت ثبت شدن در فهرست آثار جهانی یونسکو را دارد و تلاش هایی هم در زمینه ثبت غار نمکی اجرا شده است.

نکاتی چند در بازدید از غار نمکدان

توصیه می کنیم که برای بازدید از طولانی ترین غار نمکی جهان از افرادی که آشنا با غار هستند، کمک بگیرید و همچنین مراقب هوای گرم و مرطوب جزیره قشم باشید. همین هوای مرطوب و گرم سبب شده که قندیل های زیبایی به دلیل تبخیر آب نمک موجود در غار ایجاد شوند که زیبایی غار را دو چندان کرده اند. در طول بازدید از غار مراقب حشرات سفید رنگ و ریزی که ممکن است کمی شما را آزار دهند باشید و همچنین وجود خفاش ها که در غار به پرواز در می آیند نیز ممکن است شما را اندکی اذیت کند، اما در مقابل این همه زیبایی که با بازدید از غار نمکدان عاید شما می شود، این ها چیز قابل توجهی نیستند. به هر حال رعایت نکات ایمنی در هر سفری علی الخصوص در غار نوردی می تواند سفرتان را خاطره انگیز و جذاب تر کند.

منبع: همگردی

به "سفری کوتاه به زیبایی های طولانی ترین غار نمکی جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفری کوتاه به زیبایی های طولانی ترین غار نمکی جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید