فراوری روزانه 700 تن نخاله ساختمانی در یزد

به گزارش وبلاگ خوراکی، رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد با اشاره به فراوری روزانه 700 تن نخاله ساختمانی در یزد، ساماندهی خودروهای سنگین حمل پسماند و نخاله های ساختمانی را از چالش های جدی این سازمان برشمرد.

فراوری روزانه 700 تن نخاله ساختمانی در یزد

به گزارش وبلاگ خوراکی، حمیدرضا رحیمدل در نشستی که به همین منظور در کانون تفکر دانشگاه یزد برگزار گردید، به مسائل پیش آمده در فراوری کمپوست و توقف فراوری آن اشاره نمود و گفت: نبود تکنولوژی جداکننده شیشه از کمپوست و قلیایی بودن کمپوست به دلیل وجود سیلیس در آن، چالش هایی است که فراوری کمپوست در ایران را دچار مشکل نموده است.

وی وجود دوره گردان زباله را چالشی جدی برای سازمان مدیریت پسماند دانست و توضیح داد: امیدوار هستیم با استفاده از تکنولوژی های بروز بتوانیم چنین آسیب های اجتماعی را کاهش دهیم، البته مدیریت و تقویت بخش خصوصی جهت ساماندهی مراکز پر زباله نظیر رستوران ها از جمله مسائل سازمان مدیریت پسماند هستند.

این مسئول ساماندهی خودروهای سنگین حمل پسماند و نخاله های ساختمانی را از دیگر چالش های جدی سازمان مدیریت پسماند خواند و اضافه نمود: روزانه 700 تن نخاله ساختمانی در شهر یزد فراوری می گردد که مسائلی جدی را به دلیل کنترل خودروهای سنگین برای تخلیه نخاله ها در مکان های مجاز به همراه دارد.

وی از حمایت مادی این سازمان از شرکت یا استارت آپی که بتواند نخاله های ساختمانی را به مواد و مصالح قابل مصرف تبدیل کند، اطلاع داد و از کانون تفکر دانشگاه خواست در جهت برطرف این چالش به شهرداری و سازمان مدیریت پسماند یاری کند.

رحیمدل در بخش دیگری از سخنانش، فرهنگ سازی جایگزین کردن استفاده از ظروف و کیسه های پلاستیکی را مهم دانست و گفت: طرح مدیریت سبز پسماند به زودی در شهرداری اجرا می گردد.

وی اضافه نمود: در هفته جاری نیز حدود 4000 دستمال سفره برای جایگزینی کیسه های پلاستیکی جهت خرید نان بین مردم توزیع شده است ولی جایگزینی کیسه های پلاستیکی به خصوص در میوه فروشی ها هم از دیگر راهکارهایی است که می تواند به سازمان پسماند یاری کند.

فراوری روزانه 3 تن پسماند عفونی در شهر یزد

محمدرضا برزگر معاون سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد نیز با اشاره به دفن فعلی زباله به صورت نیمه بهداشتی و روزانه، اظهار کرد: دو سیستم دفع پسماند شامل پردازش کمپوست از ابتدای سال گذشته غیبرطرفال شده و به همین علت زباله استان در حال حاضر به صورت روزانه و نیمه بهداشتی دفن می گردد.

وی گفت: روزانه 332 تن زباله در شهرهای یزد، حمیدیا، شاهدیه و حوزه استحفاظی مرکز استان فراوری می گردد.

وی با اشاره به فراوری سالانه 121 هزار و 373 تن پسماند تر در یزد، اضافه نمود: روزانه حدود سه تن و سالانه 1178 تن زباله عفونی و همچنین روزانه 11 تن پسماند خشک نیز در شهر یزد فراوری می گردد.

برزگر از کنترل سیلاب های شهری، زنده گیری سگ های ولگرد، نصب گاردریل برای جلوگیری از تخلیه غیرمجاز، بررسی پسماند، آزمایشات ژئوتکنیک، ایجاد شهرک بازیافت و جلوگیری از فعالیت دوره گردان و زباله دزدها به عنوان دیگر فعالیت های سازمان مدیریت پسماند اشاره نمود.

سوزاندن غیراستاندارد پسماندهای گلخانه ای

محمدرضا پژوهان عضو هیئت علمی دانشگاه یزد، اهمیت و تقویت بعد شهروندان هوشمند را در کاهش چالش های مدیریت پسماند تاثیرگذار خواند و اظهار کرد: بالا بودن هزینه اخذ شده از شهروند جهت جمع آوری نخاله ساختمانی نسبت به روش های غیرمجاز عاملی برای استقبال نکردن مردم از جمع آوری و حمل اصولی پسماندهای ساختمانی است.

وی با اشاره به اهمیت توجه به پسماندهای گلخانه ای که با روش های غیر استاندارد سوزانده می گردد، گفت: کنترل موثرتر رانندگان خودروهای حمل پسماند ساختمانی با وضع قوانین و الزامات و همچنین ضرورت وجود آمارهای مربوط به نخاله های ساختمانی جهت تدوین بیانیه کانون از دیگر راهکارهای کنترل این چنین مسائل است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فراوری روزانه 700 تن نخاله ساختمانی در یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری روزانه 700 تن نخاله ساختمانی در یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید