شاهکار جدید تلسکوپ هابل؛ 265 هزار کهکشان در یک قاب

به گزارش وبلاگ خوراکی، جدیدترین تصویر تلسکوپ هابل شاهکاری دیگر از این تلسکوپ فضایی است. تصویری موزاییکی که حاصل 16 سال رصدهای تلسکوپ هابل است و میدان میراث هابل (Hubble Legacy Field) نام دارد؛ نگاهی عمیق به 13/3 میلیارد سال پیش، زمانی که عالم تنها پانصد میلیون سال سن داشته است.

شاهکار جدید تلسکوپ هابل؛ 265 هزار کهکشان در یک قاب

هابل که چندی پیش بیست و نهمین سالگرد پرتاب را پشت سر گذاشت کماکان و پس از نزدیک به سه دهه از شروع فعالیتش از تاثیرگذارترین ابزارهای رصدی اخترشناسان است.

حدود 265 هزار کهکشان در این تصویر ثبت شده است و به جز چند ستاره که در کهکشان خودمان قرار دارند هر نقطه ای که در تصویر می بینید در واقع کهکشانی است با میلیون ها یا میلیاردها ستاره.

برای ثبت این تصویر از عکس هایی که در طول موج های متفاوت، از فرابنفش تا فروسرخ، ثبت شده اند استفاده شده است. کم نورترین و دورترین کهکشان هایی که در این تصویر دیده می شوند ده میلیارد برابر کم نورتر از آن چیزی است که چشم انسان توانایی مشاهده آن را دارد.

به گفته سرپرست تیمی که ساخت این تصویر را بر عهده داشته است تا ارسال تلسکوپ های فضایی بعدی، مانند جیمز وب، هیچ تصویری بهتر از این عکس ثبت نخواهد شد.

میدان میراث هابل ترکیبی از چندین پروژه رصدی تلسکوپ هابل است. در سال 1995 تصویر میدان ژرف هابل هزاران کهکشان را آشکار کرد که پیش از این دیده نشده بودند. در سال 2004 و در تصویر میدان فراژرف هابل ده هزار کهکشان در یک عکس ثبت شدند. در سال 2012 نیز تصویر میدان فوق ژرف هابل منتشر شد که حاصل ترکیب داده هایی بود که در طول ده سال و از همان میدان دید تصویر فراژرف ثبت شده بودند.

تصویر جدید اما رکوردهای پیشین را جا به جا نموده است. این تصویر از ترکیب 7500 عکس مجزا تشکیل شده است و اولین عکس از سری تصاویر میدان میراث هابل است. هابل در مجموع حدود 250 روز به این منطقه از آسمان خیره شده است. یعنی بیشتر از هر ناحیه دیگری از آسمان.

پیش از شروع فعالیت تلسکوپ هابل در سال 1990 تنها امکان رصد کهکشان هایی با حداکثر فاصله هفت میلیارد سال نوری وجود داشت. رصدهایی که با تلسکوپ های زمینی انجام می شد برای آنالیز چگونگی شکل گیری کهکشان ها و تکامل آن ها در دوران ابتدایی عالم دقت کافی را نداشتند. اما توانایی بالای تلسکوپ فضایی هابل دریچه ای تازه را به روی دوردست های عالم باز کرد. نماهای عمیق هابل به اخترشناسان یاری کرد تا روند تکامل کهکشان ها را با دقت زیادی آنالیز نمایند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب که قرار است در سال 2021 به فضا ارسال گردد امکان ثبت نماهای عمیق تر را نیز برای دانشمندان ایجاد خواهد نمود.

عکس کاور: تصویر میدان میراث هابل. نسخه های باکیفیت تر تصویر را می توانید از این جا دانلود کنید.

Image credit: NASA, ESA, G. Illingworth and D. Magee (University of California, Santa Cruz), K. Whitaker (University of Conneticut), R. Bouwens (Leiden University), P. Oesch (University of Geneva), and the Hubble Legacy Field Team.

منبع: دیجیکالا مگ

به "شاهکار جدید تلسکوپ هابل؛ 265 هزار کهکشان در یک قاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاهکار جدید تلسکوپ هابل؛ 265 هزار کهکشان در یک قاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید