واکنش کشورهای محاصره کننده قطر به احداث پایگاه جدید ترکیه در دوحه

به گزارش وبلاگ خوراکی، کشورهای محاصره کننده قطر به صورت ضمنی به گزارش ها درباره احداث پایگاه نظامی جدید ترکیه در دوحه واکنش نشان دادند.

واکنش کشورهای محاصره کننده قطر به احداث پایگاه جدید ترکیه در دوحه

به گزارش وبلاگ خوراکی، به نقل از اسپوتنیک، انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در امور خارجه در توئیتی نوشت: در حالی که امارات روابط استراتژیک خود را با عربستان و مصر با هدف احیای امنیت عربی تقویت می کند، آنها با بازگشت اشغال گری که 100 سال پیش انتها یافت، مفهوم مسخ حاکمیت را ابداع می کنند.

وی در ادامه نوشت: سیاست آنها نشان دهنده ناامیدی به دلیل ناکام ماندن طرح تفرقه افکنی میان برادران است، آنها جهت خود را انتخاب کرده و هزینه و خطر آن را متوجه شدند.

کسانی که اوضاع و رویکردهای کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را پیگیری می کنند، معتقدند که اظهارات مذکور این وزیر اماراتی، اشاره ای به پایگاه جدید ترکیه در دوحه دارد که حدودا پس از گذشت 100 سال از فروپاشی حکم رانی عثمانی ها، قرار است در منطقه افتتاح شود.

آنها معتقدند، بخش دوم توئیت قرقاش واکنشی به توئیت حمد بن جاسم آل ثانی، نخست وزیر پیشین قطر است که درباره وجود اختلافات میان امارات و عربستان در چارچوب ائتلاف عربی در یمن اظهار نظر کرده بود.

در این راستا، خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین در توئیتی نوشت: یادداشتی در روزنامه حریت ترکیه، به افتتاح پایگاه طارق بن زیاد این کشور در دوحه اشاره دارد و در این یادداشت آمده است: دریا پشت سر شما و دشمن پیش روی شماست و به این مساله اشاره می کند که خطر و دشمن همان عربستان است. دیگر نقابی نمانده که نیفتد و روشن است که قطر از ما نیست.

روزنامه حریت ترکیه روز چهارشنبه گزارشی درباره پایگاه نظامی جدید این کشور در دوحه منتشر کرد که قرار است به صورت رسمی در فصل پاییز با حضور رئیس جمهوری ترکیه و امیر قطر افتتاح شود. در این گزارش آمده است، تعداد نیروهای مستقر ترکیه در پایگاه طارق بن زیاد در آینده نزدیک افزایش می یابد.

همچنین هانده فیرات، نویسنده و گوینده مشهور در گزارشی از پایگاه نظامی جدید ترکیه در دوحه گفت، در دمای 47 درجه، سربازان ترک تحت فرماندهی نیروهای مشترک قطر و ترکیه به انجام وظایف خود در دوحه ادامه می دهند و تعدادشان در آینده نزدیک افزایش خواهد یافت.

در این گزارش آمده است، استقرار سربازان ترکیه ای در پایگاه نظامی مذکور در اکتبر 2015 با هدف تلاش برای تحقق صلح منطقه ای در چارچوب روابط نظامی دوجانبه میان ترکیه و قطر انجام شد و در دسامبر 2017، نام فرماندهی مشترک میان قطر و ترکیه بر روی آن گذاشته شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "واکنش کشورهای محاصره کننده قطر به احداث پایگاه جدید ترکیه در دوحه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش کشورهای محاصره کننده قطر به احداث پایگاه جدید ترکیه در دوحه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید